Har kirkegården en fremtid

Har kirkegården en fremtid – har fremtiden en kirkegård?

Birgitte Kragh Engholm
Birgitte Kragh Engholm

  Gæsteblogger Birgitte Kragh Engholm  

Har kirkegården en fremtid – har fremtiden en kirkegård?

Over denne overskrift har jeg fået lov til at gæsteblogge det kommende års tid. Og med den tidshorisont har jeg nok allerede givet svaret på det spørgsmål.  

For er svaret NEJ, kirkegården har ingen fremtiden – i fremtiden er der igen kirkegård. Ja,  så er arbejdet jo hermed allerede gjort. Hvis svaret er nej, kirkegården har ingen fremtid. Ja, så har bloggen jo heller ingen fremtid, punktum.

Fremtiden er præget af individualisering

Men sådan er det langt fra, for en ting kan vi være sikre på. Også i fremtiden vil vi have behov for at stede vores døde til hvile. Pårørende, der har mistet, vil altid have behov for at skabe et “sted”, hvor de kan mindes deres kære. Men den store udfordring vil blive at FORSTÅ de behov, ønsker, forventninger og krav de pårørende i fremtiden vil have til deres “sted”. Kirkegården er for alle

Og det har vi som kirke ikke været gode nok til. Vi har forsømt at produktudvikle. Vi kører videre som vi plejer, men verden forandrer sig og mennesker forandrer sig. Traditionssamfundet, hvor vi gør det, som dem før os gjorde, og hvor dem, der kommer efter os, følger vores måde at gøre tingene på, er forbi. Fremtiden vil i meget høj grad være præget af individualiseringen.

Over alt ser vi i disse år individualiseringens store forandringer. Et eksempel er blandt andet i den måde vi ser tv på. Det traditionelle flow-tv´s æra er forbi, i stedet for flow-tv ser moderne mennesker nu streaming-tv. Den nye tv-trend passer nemlig til moderne menneskes behov og til de krav, forventninger, ønsker de har, når de skal se tv. Moderne mennesker vil se de programmer, de vil, præcis når de vil og på den platform de vil. Behovet og ønsket om at se tv er der altså endnu. Men ønsket, behovet og kravet om hvordan, har ændret sig. Hvis ikke DR i tide havde forstået at omstille sig på de store forandringer, havde deres fremtid set sort ud. Har kirkegården en fremtid? Kirkegårde i fremtiden

Hvordan er kirkegården i fremtiden

På samme måde er det med vores kirkegårde og den måde, vi begraver vores kære på: Behovet er der, også i fremtiden, men spørgsmålet er HVORDAN….? Og hvis ikke vi er opmærksomme på de behov, ønsker, forventninger og krav moderne mennesker vil have til deres “sted”, ja så finder de deres egne veje. Ligesom de jo har gjort det med askespredning på havet, så vil de søge udenom den kirkegården det er. Har kirkegården en fremtid?

Så spørgsmålet er, hvordan vi i tide får udviklet kirkegården og omstillet os, så vi er klar til fremtidens kirkegård.

Det vil jeg forsøge at give nogle bud på, ved det næste års tid at kigge på de megatrends. De store transformationer, vi kommer til at se i fremtiden. Kirkegårdens herligheder For fem af fremtidens store megatrends, kommer til at blive helt afgørende for, hvordan vores behov, ønsker, forventninger og krav til det sidste hvilested, vil komme til at se ud i fremtiden.

Læs artikler af Birgitte Kragh Engholm her på kirkepartner.dk

Birgitte Kragh Engholm: Sådan vil vi begraves

Vi vil selv bestemme over gravsted – trætte af service

Bæredygtig kirkegård

5 tanker om "Har kirkegården en fremtid"

Kommentarer er lukket.