Søren Abildgaard formand for menighedsråd

Søren Abildgaard. Foto: Menighedsrådsforeningen

Søren Abildgaard
Søren Abildgaard
FOTO: HUNG TIEN VU

Søren Abildgaard formand for menighedsrådsforeningen

Menighedsrådsforeningen har konstitueret sig med Søren Abildgaard som formand. Han har været i  bestyrelsen siden 2013. Carsten Bøgh Pedersen blev genvalgt som næstformand.

– Vi har en fantastisk folkekirke, der som alt andet skal passes og plejes, og menighedsrådene har en utrolig vigtig rolle at spille i den forbindelse, så folkekirken bliver ved med at være vedkommende. Derfor skal vi i Landsforeningen af Menighedsråd fortsætte vores arbejde med at sikre vores medlemmer fleksible og gode  vilkår. Det arbejde glæder jeg mig til at fortsætte, siger Søren Abildgaard. Søren Abildgaard

Søren Abildgaard Søren Abildgaard  er 47 år og er menighedsrådsformand i Søborggård sogns menighedsråd i Helsingør Stift.

Den afgående Inge Lise Pedersen genopstillede ikke som formand.