De højere magter en hel time på P1

Tirsdag den 23. januar sendes afløseren for det populære P1-program ’Mennesker og tro’. ’De højere magter’ hedder programmet, der har Paula Larrain og Anders Laugesen som værtspar.

Hvordan beder man egentlig en bøn? Hvad betyder tilgivelse? Findes der mirakler? Hvorfor vinder meditation frem i hele verden?  Det er nogle af de emner, som Paula Larrain og Anders Laugesen vil se nærmere på i et nyt program på P1. ’De højere magter’ hedder programmet, der tager pulsen på danskernes tro og åndelighed. Programmet, der afløser det populære P1-program ’Mennesker og Tro’, sendes tirsdage fra den 23. januar klokken 11.03 og søndage 8.03.

– Der bliver mere tid til at gå i dybden med emnerne i forhold til det tidligere program ’Mennesker og Tro’, da vi dobler sendetiden op og dermed sender ’De højere magter’ en hel time, siger kanalchef for P1, Thomas Buch-Andersen.

Ambitionen er at modernisere trosstoffet og sikre, at det er relevant for mange.

– I en tid, hvor mennesker er søgende og nysgerrige i deres tilgang til tilværelsen, er det mit ønske, at det nye værtsmakkerpar Paula Larrain og Anders Laugesen via deres personlige erfaringer med tro og åndelighed kan tiltrække både dem, der er særligt optagede af stoffet samtidig med, at de åbner området for nye lyttere, fortæller kanalchefen.

Paula Larrain er selv troende og går i kirke. Hun er desuden ivrig debattør på netavisen Altinget om tro, kultur og menneskerettigheder. Anders Laugesen er kendt fra programmet Mennesker og tro som en vært med stor indsigt i spiritualitet og religion.

Det nye programkoncept bliver budt velkommen af mediebrugerorganisationen KLF, Kirke & Medier:

– Der er brug for et program, der tager danskernes tro alvorligt og udforsker deres personlige åndelige erfaringer. Derfor var programmet Mennesker og Tro så populært, og derfor lød der et ramaskrig fra vores medlemmer, da rygtet løb om, at programmet skulle lukke. Men nu ser det ud til at programidéen fortsætter – oven i købet med dobbelt så lang sendetid. Og dejligt, at Anders Laugesen fortsætter som vært og spiller sammen med Paula Larrain, som vi kender som en kompetent og sprudlende vært, fortæller generalsekretær Mikael Arendt Laursen.

Paula Larrain har flere års erfaring som journalist både fra DRs TV AVISEN og Berlingske Tidende. Hun glæder sig til på lytternes vegne at udforske troens verden med nye perspektiver.

– Det er fantastisk som journalist at skulle beskæftige sig med alt det, vi ikke kan bevise, men som vi kan blive ved med at spørge ind til. Som nyhedsjournalist er man vant til at skulle faktatjekke alting, men her lukker vi op for de store samtaler om livets uforklarlige mysterier, som folk går rundt og grubler over, siger Paula Larrain.

Anders Laugesen har netop sagt ”et taknemmeligt farvel” fra skurvognen i Voldum, hvorfra sidste udsendelse af ’Mennesker og Tro’ blev sendt.

– Det er spændende at kunne fortsætte samtalerne om tro under nye former og med nye greb i forhold til formidlingen. Jeg tror, at både Paula og jeg glæder os til sammen at gå på opdagelse blandt ’De højere magter’ på P1, siger Anders Laugesen.

’De højere magter’ sendes hver tirsdag kl. 11.03 og hver søndag kl. 8.03.