Kirke til byfest samler penge til kirkeklokke


I weekenden er der marked, musik og fest i Søndersø, og i en af pavillonerne kan man møde sognepræst Ulrik Andersen og menighedsrådet i Søndersø Sogn.  På et stort banner foran pavillonen står der: ”Søndersø Kirke – vores kirke”
”Det er tredje år, vi er med til sommerfesten. Folk vil gerne snakke med os, og vi får altid en uformel snak med nogle mennesker, som vi ikke ser i kirken,” 
fortæller Ulrik Andersen.

I år kan man deltage i en helt speciel auktion, hvor man betaler det beløb, man byder uanset om man byder højest eller ej. For eksempel kan man byde 50 kroner for et gavekort på 500 kroner til en butik i byen – men hvis nogen byder over, så skal man betale pengene alligevel.

Overskuddet går til en ny kirkeklokke til Søndersø Kirke. Den ene af kirkens klokker blev nemlig konfiskeret af kongen i 1528 for at blive støbt om til kanoner, men nu har menighedsrådet besluttet, at det er på tide at få en ny.

Gadegudstjeneste og konkurrence
Foran folkekirkens pavillon står der to store kirkeklokker, og man kan være med i en konkurrence om at gætte, hvad en kirkeklokke vejer.  Man kan også vælge at slå sig ned, hvile benene og drikke en kop kaffe.

Fredag aften klokken 19.15 er der gudstjeneste midt på gaden.

”Selvfølgelig skal kirken være med i byens fest. Den arrangeres af handelsstandsforeningen, så der har menighedsrådet meldt sig ind,” fortæller Ulrik Andersen.
http://www.fyensstift.dk/ – Seneste nyt