Hybridorgler giver ægte orgelbrus

Hybridorgler giver ægte orgelbrus

Banebrydende teknologi sikrer, at orgelpiber i kombinationskirkeorgler giver original lyd fra sig.

Rodgers Instruments har udviklet en ny teknologi, som gør det muligt at genskabe orgelpibernes toner ved hjælp en teknik kaldet Natural Pipe Realism.

Rodgers er førende i USA og har fremstillet kirkeorgler siden 1958. Virksomheden har derfor samlet bred viden indenfor hybrid, kombinations- og digitale kirkeorgler.

Teknologien kan kombineres med kirkens egen pibeopsætning, så disse styres at Rodgers-orglet eller sammen med nyt pibekonsol, som eventuelt kan placeres andetsteds i kirken.

Denne teknik gør det muligt at tilpasse hver enkelt stemme klangmæssigt, så den fuldstændig smelter sammen med de akustiske orgelpiber. Ved installering af orglet tilpasses hver enkelt stemme nøjagtigt efter kirkens pibeopsætning, rummets akustik og menighedens og organistens ønske.

– Dette giver organisten helt nye muligheder for at variere orgelspillets klang og dynamik. Kirkerummet kan fyldes med alt fra de svagest klingende stemmer til 32” Principal Bass og den mest fyldige, brede klang, man kan tænke sig, fortæller Jesper Elkjær fra Roland Scandinavia.

Den banebrydende teknologi slår med andre ord bro mellem den gedigne danske orgelbygningstradition og den senest udviklede teknologi indenfor digitalorgler. Fordelen er også, at de mindre kirker får råd til de nye orgler, der også er mindre pladskrævende.

Orgelkoncert med Mikael König

Tekst: Svend Løbner

Skandinavisk orgelcentrum